SUBNAV

APWU News Bulletins

Candidates Nominated for APWU Election of National Officers

06/15/2007 - Secretary-Treasurer Terry Stapleton has announced that the following union members have been certified as candidates for election to national office by referendum balloting, as mandated by the APWU Constitution and Bylaws.

Each candidate in this unofficial listing has secured the necessary petitions required for nomination. The official list will be announced after the drawing for position on the ballot is held.

Incumbent officers are listed first and identified by (I) after their names. Where more than one non-incumbent candidate has been certified, they are listed in alphabetical order. (A list of uncontested national offices appears after the contested races.)

Attention candidates: If your name or local is misspelled or identified improperly, please notify Secretary-Treasurer Terry Stapleton immediately. These corrections must be received by his office by 4 p.m., Friday, June 22, 2007.

General and Departments

President
William Burrus (I), Cleveland Area Local (OH) 
Richard D. Cornell, Citrus Center Area Local (FL)

Health Plan Director
William “Bill” Kaczor (I), Buffalo Local (NY) 
Terry Finnerty, Southern New York Area Local 
Cherli “Cheryl” A. Montgomery, Fox Valley Local (IL)

Regional Coordinators

Western Region
Omar M. Gonzalez (I), Greater Los Angeles Area Local (CA) 
J.N. “Jim” Alexander, Southern Oregon Area Local 
Mike Stinson, Southwest Coastal Area Local (CA) 

Clerk Division 

National Business Agents, Eastern Region

Philadelphia Region (A)
Charles “Chuck” Pugar, Pittsburgh Metro Area Local (PA) 
Robert Romanowski, New Jersey Shore Area Local (NJ) 

Philadelphia Region (B)
Steven C. Collins, Wilmington DE/Malcolm T. Smith Area Local 
John Jackson, Philadelphia BMC Local (PA)

Philadelphia Region (C)
Jeff Kehlert (I), Trenton Metro Area Local (NJ) 
Gwendolyn Lane, Wilmington DE/Malcolm T. Smith Area Local

Washington DC Region (B)
Pamela R. Richardson (I), Lynchburg Area Local (VA) 
James F. “Jimmy” Brooks, Charlottesville Area Local (VA) 

National Business Agents, Northeast Region

New York Region (B)
John Bernovich, Long Island New York Area Local 
Michael LaPoint, Central New York Area Local 
Debby Szeredy, Mid-Hudson New York Area Local 
Bernard C. Timmerman, Central New York Area Local 
Sharon Tyrrell, New York Metro Area Local

National Business Agents, Southern Region

Atlanta Region (B)
Patricia “Pat” Davis-Weeks (I), Tampa Area Local (FL)
Eric Bailey, Albany Local (GA)

Dallas Region (A)
Claudia Richardson (I), Austin Area Local (TX) 
Jack Crawford, Houston Area Local (TX)

Memphis Region (A)
Billy Woods (I), Birmingham Area Local (AL) 
Arthur W. Coleman, Birmingham Area Local (AL)

Memphis Region (B)
Gary W. Ford, Gadsden Area Local (AL) 
Jerry McIlvain, Chattanooga Area Local (TN) 
Sundrenia “Sunny” Thigpen, Jackson Area Local (MS) 
Michele Thomas, Memphis Tennessee Area Local
Sara Tolbert-Witherspoon, Birmingham Area Local (AL)

National Business Agents, Western Region

San Francisco Region (B)
Shirley Jean Taylor (I), East Bay Area Local (CA) 
Bob Davis, Bernard “Skip” Whalen Area Local (CA) 

San Francisco Region (C)
James E. Scoggins (I), Greater Los Angeles Area Local (CA) 
Dennis K. Wong, Daly City Local (CA)

San Francisco Region (D)
Woodrow Williams Jr. (I), San Francisco Local (CA) 
Chuck Locke, Sacramento Area Local (CA)

Maintenance Division

Director
Steven G. “Steve” Raymer (I), Madison Area Local (WI) 
Joseph “Joey” Cataldi, Charlottesville Area Local (VA)

National Business Agents

Eastern Region
William LaSalle (I), Philadelphia BMC Local (PA)
William “Bill” Lewis, Trenton Metro Area Local (NJ)

Northeast Region
Richard “Rick” Logan, Providence Area Local (RI) 
Jim Willard, Greater Connecticut Area Local 

Western Region (A)
Charles “Chuck” Sundgaard (I), Phoenix Metro Area Local (AZ) 
Don Green, Tri-County Area Local (CA)

Western Region (B)
Shirley Jasper (I), Greater Los Angeles Area Local (CA) 
Jimmie Waldon, Sacramento Area Local (CA)

Motor Vehicle Service Division

National Business Agents

Central Region
Merlie H. Bell (I), Chicago Local (IL) 
John “Big Cy” Cychosz, Northwest Illinois Area Local

Eastern Region
Russ Knepp (I), Pittsburgh Metro Area Local (PA) 
Johnny D. (Nitram) Martin, Sr., Baltimore Francis “Stu” Filbey Area Local (MD) 
Michael Strano, Trenton Metro Area Local (NJ) 

Northeast Region
Joseph LaCapria (I), Western Nassau New York Area Local 
Thomas M. LaFauci, Central Jersey Area Local (NJ) 

Southern Region, Southeast Sub-Region
Ulysses Coneway (I), Atlanta Metro Area Local (GA) 
Gregory Dixon, Tampa Area Local (FL)

Southern Region, Southwest Sub-Region
Dwight D. (D.D.) Johnson (I), Fort Worth Area Local (TX) 
Willie (W.E.) Graham, Dallas Area Local (TX)

Other National Business Agents

Caribbean Area
Daniel Soto (I), Puerto Rico Area Local (PR) 
Albert Ortiz, Puerto Rico Area Local (PR)

Retirees Department

Director
Judy Beard 
John F. Deeley 
Ronald M. DeLeon 

Retiree National Convention Delegates

Northeast Region
Marayama Wadood (I) 
Dolores Young

Southern Region

Elizabeth A. Cramer (I) 
David Gauthier
Mario G. Miceli


Uncontested National Offices 

General and Departments

Executive Vice President 
Cliff Guffey (I), Oklahoma City Area Local (OK) 

Secretary-Treasurer
Terry Stapleton (I), Houston Area Local (TX)

Industrial Relations Director
Greg Bell (I), Philadelphia Area Local (PA)

Legislative Director 
Myke Reid (I), Norfolk Local (VA) 

Assistant Legislative Director 
Stephen A. Albanese (I), Boston Metro Area Local (MA) 

Organization Director
Frank A. Romero (I), Dallas Area Local (TX)

Research and Education Director
Joyce B. Robinson (I), Richmond Area Local (VA) 

Human Relations Director
Susan M. “Sue” Carney (I), South Jersey Area Local (NJ)

Regional Coordinators

Central Region 
Sharyn M. Stone (I), Indianapolis Area Local (IN) 

Eastern Region 
Mike Gallagher, Philadelphia BMC Local (PA)

Northeast Region
Elizabeth “Liz” Powell (I), Western Nassau New York Area Local 

Southern Region 
William E. Sullivan (I), Broward County Area Local (FL) 

Clerk Division 

Director
James P. McCarthy (I), Boston Metro Area Local (MA) 

Assistant Director (A)
Patricia “Pat” Williams (I), Greater Los Angeles Area Local (CA) 

Assistant Director (B)
Mike Morris (I), Birmingham Area Local (AL) 

Assistant Director (C)
Rob Strunk (I), Phoenix Metro Area Local (AZ) 

National Business Agents, Central Region

Chicago Region (A)
Percy Harrison Jr. (I), Chicago BMC Area Local (IL) 

Chicago Region (B)
John Clark (I), Northwest Illinois Area Local 

Chicago Region (C)
Lynn Pallas-Barber (I), 498-499 Area Local (MI) 

Cincinnati Region (A)
Russell P. Bugary (I), Owensboro Area Local (KY) 

Cincinnati Region (B)
Paul Hern (I), Greater Cincinnati Ohio Area Local 

Cincinnati Region (C)
Shirley McLennan (I), Louisville Local (KY) 

Minneapolis Region (A)
Willie Mellen (I), St. Paul Area Local (MN) 

Minneapolis Region (B)
Lyle Krueth (I), Minneapolis Area Local (MN) 

St. Louis Region (A)
Robert D. Kessler (I), Greater Kansas City Metro Area Local (MO) 

St. Louis Region (B)
Dennis Taff (I), Western Arkansas Area Local

Wichita Region (A)
Tom Maier (I), Tulsa Area Local (OK) 

Wichita Region (B)
Dale “Leon” Tatum (I), Lincoln Area Local (NE) 

National Business Agents, Eastern Region

Washington DC Region (A)
Lamont Avery Brooks (I), The Northern Virginia Area Local (VA) 

Washington DC Region (C)
Nancy E. Olumekor (I), Nation’s Capital Southern MD Area Local 

National Business Agents, Northeast Region

New England Region (A)
Frank Rigiero (I), Central Massachusetts Area Local 

New England Region (B)
Stephen Lukosus (I), Boston Metro Area Local (MA) 

New England Region (C)
Thomas J. O’Brien (I), South Shore Area Local (MA) 

New York Region (A)
Peter “Pete” Coradi (I), Brooklyn Local (NY) 

New York Region (C)
Elizabeth Swigert, Queens Area Local (NY) 

National Business Agents, Southern Region

Atlanta Region (A)
Robert M. “Bob” Bloomer, Jr. (I), Clearwater Local (FL)

Atlanta Region (C)
Marie Robbins (I), Palm Beach Area Local (FL)

Dallas Region (B)
Morline Guillory (I), Beaumont SCF Area Local (TX)

Dallas Region (C)
Sam Lisenbe (I), Fort Worth Area Local (TX) 

National Business Agents, Western Region

Denver Region (A)
Marilyn “Mo” Merow (I), Tucson Area Local (AZ) 

Denver Region (B)
Steven J. Zamanakos (I), Phoenix Metro Area Local (AZ)

Northwest Region (A)
Martin “Marty” Barron (I), Greater Seattle Area Local (WA) 

Northwest Region (B)
Brian Dunn (I), Portland Area Local (OR)

San Francisco Region (A)
Leonard F. Trujillo (I), Southwest Coastal Area Local (CA)

Maintenance Division

Assistant Director (A)
Gary Kloepfer (I), Tri-County Ohio Area Local 

Assistant Director (B)
Gregory “Greg” See (I), Mansfield Area Local (OH)

National Representative-At-Large
Idowu Balogun (I), Greater Los Angeles Area Local (CA) 

National Business Agents

Central Region (A)
Vance Zimmerman (I), Greater Cincinnati Area Local (OH) 

Central Region San Francisco Region (B)
Donald L. Foley (I), St. Louis BMC Local (MO) 

Central Region (C)
Troy Rorman (I), Minneapolis Area Local (MN) 

Southern Region (A)
Charlie Robbins (I), Palm Beach Area Local (FL) 

Southern Region (B)
Terry B. Martinez (I), Dallas Area Local (TX)

Motor Vehicle Service Division

Director
Robert C. “Bob” Pritchard (I), Trenton Metro Area Local (NJ) 

Assistant Director
Michael O. Foster (I), Detroit District Area Local (MI) 

National Business Agents

Western Region
Bruce Bailey (I), Southwest Coastal Area Local (CA)

Other National Business Agents

Alaskan Area
James M. Patarini (I), Midnight Sun Area Local (AK)

Pacific Area
Nilda R. Chock (I), Windward Area Local (HI) 

Support Services Division 
Bill Manley, Wilkes-Barre PDC Local (PA)

Retiree National Convention Delegates

Central Region
Beverly M. Shealy (I)

Eastern Region
John P. Richards 

Western Region
(Vacant) 


Candidate Withdrawals

Any candidate who wishes to withdraw from the ballot may do so by notifying APWU Secretary-Treasurer Terry Stapleton, 1300 L St. NW, Washington, DC 20005, by Express Mail, certified mail, or fax (202-842-8530). Such withdrawals must be received no later than 4 p.m. Thursday, June 21, 2007.

APWU Election Committee

The members of the 2007 APWU Election Committee are: Anthony “Tony” Turner (Chairperson), Manchester (NH) Area Local; Rocky Sprowles (Secretary), Kentucky Postal Workers Union; Mary Hogarty, Boston Metro Area Local; J. Lloyd Newman, North Alabama Area Local; and Regina Sanders, North Carolina Council. Hogarty replaced Carlton Williams, of the Dallas (TX) Area Local, on the committee.

Tags: